Co to jest Internet światłowodowy? Wyjaśniamy


Co to jest Internet światłowodowy? Wyjaśniamy

Większość z nas słyszała o łączu światłowodowym, czyli wciąż najbardziej niezawodnej i najszybszej technologii dostępu do Internetu. Nie brakuje jednak osób, które nie do końca rozumieją, jak to właściwie działa. W naszym artykule w prosty sposób wyjaśniamy, co to jest Internet światłowodowy oraz omawiamy jego podstawowe zalety.

Czym jest światłowód?

Jeszcze kilkanaście lat temu był luksusem i marzeniem większości osób chcących mieć dostęp do Internetu w domu czy w biurze. Dziś Internet światłowodowy stał się standardem, choć oczywiście nie brakuje miejsc, do których wciąż nie dociera. Ale po kolei.

Światłowód to nic innego, jak przewód z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, którego konstrukcja umożliwia przesyłanie danych cyfrowych z ogromną prędkością – nawet do kilku terabitów na sekundę (Tb/s). Odbywa się to poprzez falę świetlną i stąd nazwa technologii: Internet światłowodowy.

Jak możesz się domyślić, Internet światłowodowy jest przewodowy, co oznacza, że aby móc z niego korzystać konieczne jest doprowadzenie fizycznej instalacji pod konkretny adres. To z tego powodu wciąż nie wszyscy mogą się cieszyć dobrodziejstwem światłowodu, ponieważ rozbudowa sieci, choć w ostatnich latach znacząco przyspieszyła, przebiega stosunkowo wolno.

Istnieje szereg przeszkód na drodze do masowego udostępnienia Internetu światłowodowego, zarówno w miastach, jak na i wsi. To przede wszystkim sprzeciw właścicieli gruntów, przez które miałyby przebiegać instalacje, problemy techniczne, nieopłacalność inwestycji (brak dostatecznej liczby zainteresowanych użytkowników usługi) oraz wysokie koszty rozbudowy sieci. Sytuację znacząco poprawił program „Polska Cyfrowa”, w ramach którego w całym kraju kładzie się kilometry nowych instalacji.

To warto wiedzieć

Łącze światłowodowe ma tę zaletę, że można je wykorzystać nie tylko do przesyłania danych internetowych, ale też np. sygnału telewizyjnego czy telefonicznego. Tym samym za pośrednictwem jednego kabla zyskujemy dostęp do najważniejszych mediów cyfrowych.

Wiesz już, że istnieje zasadnicza różnica między Internetem światłowodowym a np. mobilnym. Aby móc skorzystać z tej pierwszej technologii, konieczny jest dostęp do fizycznej instalacji pod Twoim adresem (z kolei Internet mobilny czy radiowy można uruchomić w zasadzie od ręki, w dowolnym miejscu). Jest to jedyna przewaga mobilnych technologii nad światłowodem.

Najważniejsze zalety Internetu światłowodowego

Warto podkreślić, że przesyłanie sygnału łączem światłowodowym przebiega nie tylko błyskawicznie, ale też bez zakłóceń. Tylko o tej technologii możemy powiedzieć, że gwarantuje stabilny dostęp do Internetu, bez względu na warunki zewnętrzne i wpływ różnego rodzaju czynników.

Tylko Internet światłowodowy jest odporny na:

  • Śnieżycę;
  • Ulewę;
  • Skrajnie niskie i wysokie temperatury;
  • Porywisty wiatr;
  • Gwałtowne burze;

Każdy użytkownik Internetu mobilnego czy radiowego potwierdzi, że wyżej wymienione warunki mogą drastycznie pogorszyć komfort korzystania z sieci, a nawet spowodować czasowy brak połączenia. Internet światłowodowy jest na to niewrażliwy.

Owszem, zdarzają się awarie Internetu światłowodowego, natomiast są one rzadkie i w zdecydowanej większości przypadków spowodowane obiektywnymi czynnikami, niezwiązanymi z samą technologią – mamy na myśli głównie fizyczne uszkodzenie instalacji podczas np. prowadzenia robót drogowych.

Inne istotne zalety Internetu światłowodowego to:

  • Rewelacyjne parametry w zakresie uzyskiwanych prędkości;
  • Internet działa tak samo szybko i stabilnie bez względu na liczbę jednocześnie korzystających z niego użytkowników (ważne dla firm);
  • Brak jakichkolwiek limitów danych, co jest poważną wadą Internetu mobilnego;

Więcej o zaletach Internetu światłowodowego przeczytasz w osobnym artykule poradnikowym na naszej stronie.

Chcesz Internet światłowodowy dla domu lub firmy?

DG-NET to czołowy dostawca Internetu w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i innych miejscowościach regionu. Już teraz sprawdź naszą mapę zasięgu lub po prostu skontaktuj się z nami, a nasz doradca ustali, czy możemy dostarczyć usługę Internetu światłowodowego pod Twoim adresem.

DG-NET obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. W naszej ofercie znajdziesz też atrakcyjne pakiety Internetu z telewizją.

On 26 lipca, 2023, posted in: Porady by

Comments are closed.

Potrzebujesz stałego dostępu do informacji i do multimediów? Z naszą firmą DG-NET możesz być ze wszystkim na bieżąco. Jesteśmy największym dostawcą internetu w Dąbrowie Górniczej. W naszej ofercie mamy internet radiowy, internet światłowodowy oraz pakiety telewizyjne. Nasze usługi świadczymy kompleksowo, gwarantując stabilne działanie sieci internet. Dąbrowa Górnicza oraz okoliczne miejscowości korzystają z naszych usług w sposób nieprzerwany, ponieważ gwarantujemy stabilność połączeń internetowych na obszarze aż 2500 km kwadratowych! Nasz internet dąbrowa górnicza to świetnie przygotowana oferta oraz konkurencyjne ceny. Z roku na rok nasza infrastruktura internetowa się powiększa, a przede wszystkim nasz internet dociera w coraz dalej położone obszary Dąbrowy Górniczej i pobliskich miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na internet światłowodowy oraz radiowy, jak i usługi towarzyszące.

Facebook