Co zrobić, gdy Internet działa wolno?


Co zrobić, gdy Internet działa wolno?

Niewiele jest równie irytujących sytuacji jak ta, w której Internet nagle mocno zwalnia – szczególnie do tego stopnia, że nie da się z niego normalnie korzystać. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, włącznie z awarią. Zanim jednak założysz czarny scenariusz, to na dobry początek sprawdź kilka rzeczy. Oto co należy zrobić, gdy Internet działa wolno.

Najpierw zresetuj router

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić w momencie zauważenia, że Internet mocno zwolnił, jest zresetowanie routera. Każde urządzenie, nawet z wysokiej półki, ma tendencję do przegrzewania się, szczególnie jeśli router został ustawiony w nieprzewiewnym miejscu lub jest zastawiony różnymi przedmiotami.

Jak zresetować router? Najlepiej poprzez odłączenie go od zasilania na co najmniej 10 sekund. Następnie ponownie podłącz router i sprawdź, czy prędkość Internetu wróciła do normy.

Sprawdź, czy problemem nie jest słaby sygnał WiFi

Samo stwierdzenie, że „Internet działa wolno” jest dość nieprecyzyjne. Nie zakładaj z góry, że jest to wina samej usługi. Być może przyczyna tkwi w domowej sieci Wi-Fi, która nie pokrywa całego lokalu. Może o tym świadczyć fakt, że dużo wyższe prędkości po WiFi uzyskujesz blisko routera, a znacznie niższe w pomieszczeniach oddalonych od urządzenia.

Aby się o tym upewnić wykonaj prosty test i sprawdź prędkość Internetu „po kablu”, po prostu łącząc laptop z routerem przy pomocy przewodu LAN. Jeśli w tej konfiguracji Internet działa bardzo dobrze, to problem ewidentnie tkwi w sieci WiFi i może być spowodowany np. nieprawidłową konfiguracją (łączenie się z siecią 2,4 GHz, podczas gdy dostępna jest też 5 GHz) lub… podkradaniem sygnału przez sprytnego sąsiada.

Zmień lokalizację routera

Jeśli problemy z wolnym działaniem Internetu utrzymują się w zasadzie od samego początku, to w grę może wchodzić powszechny błąd z niepoprawnym wyborem miejsca podłączenia routera. Urządzenie powinno stanąć w centralnej części danego lokalu, nie powinno być zamknięte w np. szafce meblowej czy przysłonięte przez książki, ubrania etc.

Pokombinuj ze zmianą lokalizacja routera i sprawdź, czy to pomogło, oczywiście pod warunkiem, że „po kablu” i w bezpośredniej bliskości urządzenia Internet działa bez zarzutu.

Zresetuj urządzenie

Wolne działanie Internetu wcale nie musi mieć związku z samą usługą czy routerem. W grę wchodzi również problem z urządzeniem, na którym łączysz się z siecią. Może to być kwestia np. złośliwego oprogramowania, przegrzewania się urządzenia czy przeciążenia pamięci wewnętrznej nadmiarem uruchomionych aplikacji.

Warto więc zresetować np. smartfon i wyczyścić pamięć podręczną, a następnie ponownie przeprowadzić test prędkości Internetu.

Masz Internet mobilny? Sprawdź, co z limitem danych

Prozaicznym powodem, dla którego Internet działa wolno, jest wykorzystanie limitu danych. Ten problem dotyczy oczywiście tylko użytkowników Internetu mobilnego i jest to bardzo dobry powód, aby w miarę możliwości przejść na usługę Internetu światłowodowego bez żadnych limitów pobierania i wysyłania danych.

Wciąż nie ma poprawy? Skontaktuj się z dostawcą Internetu  

Jeśli żadna z wcześniej opisanych metod nie zadziałała i Internet nadal działa wolno, to z dużym prawdopodobieństwem doszło do awarii sieci. Aby to ustalić należy skontaktować się z dostawcą usługi, który po potwierdzeniu usterki poinformuje Cię, jak długo potrwa naprawa.

W DG-NET nigdy nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy i informacji. Gdy Internet działa wolno, to warto się z nami skontaktować i skorzystać ze wsparcia techników. W razie wystąpienia awarii dokładamy wszelkich starań, aby usunąć ją jak najszybciej i przywrócić działanie Internetu zgodnie z parametrami gwarantowanymi w umowie.

Wciąż nie jesteś naszym klientem? Sprawdź szczegóły oferty DG-NET, czołowego dostawcy Internetu światłowodowego i radiowego w Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej i wielu innych miejscowościach w regionie. Zapoznaj się z mapą zasięgu naszej usługi, a następnie skontaktuj się z nami – otrzymasz konkretną ofertę wraz z informacją, jaka technologia Internetu jest dostępna pod Twoim adresem.

On 25 września, 2023, posted in: Porady by

Comments are closed.

Potrzebujesz stałego dostępu do informacji i do multimediów? Z naszą firmą DG-NET możesz być ze wszystkim na bieżąco. Jesteśmy największym dostawcą internetu w Dąbrowie Górniczej. W naszej ofercie mamy internet radiowy, internet światłowodowy oraz pakiety telewizyjne. Nasze usługi świadczymy kompleksowo, gwarantując stabilne działanie sieci internet. Dąbrowa Górnicza oraz okoliczne miejscowości korzystają z naszych usług w sposób nieprzerwany, ponieważ gwarantujemy stabilność połączeń internetowych na obszarze aż 2500 km kwadratowych! Nasz internet dąbrowa górnicza to świetnie przygotowana oferta oraz konkurencyjne ceny. Z roku na rok nasza infrastruktura internetowa się powiększa, a przede wszystkim nasz internet dociera w coraz dalej położone obszary Dąbrowy Górniczej i pobliskich miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na internet światłowodowy oraz radiowy, jak i usługi towarzyszące.

Facebook