Internet radiowy – w czym jest lepszy niż mobilny?


Internet radiowy – w czym jest lepszy niż mobilny?

Wybór odpowiedniej technologii dostępu do Internetu ma bezpośredni wpływ na późniejszą satysfakcję z korzystania z usługi. Oczywistym jest, że najlepsza opcja to Internet światłowodowy, natomiast wciąż wiele osób nie ma tego „luksusu” i musi wybierać spośród innych rozwiązań. Takimi klasycznymi alternatywami są Internet radiowy i mobilny. W kolejnym artykule poradnikowym podpowiadamy, w czym ten pierwszy jest zdecydowanie lepszy.

Co trzeba wiedzieć o Internecie radiowym?

Internet radiowy, nazywany również bezprzewodowym Internetem szerokopasmowym, to technologia wykorzystująca fale radiowe do przesyłania danych między odbiornikiem a nadajnikiem. Nadajniki zazwyczaj są rozmieszczone na wieżach/masztach lub wysokich budynkach, a odbiornik instaluje się bezpośrednio u użytkownika – w domu lub w firmie.

Nie jest to oczywiście najnowsza technologia, natomiast wciąż zdaje egzamin i jest szeroko wykorzystywana na terenach, na których aktualnie nie ma dostępu do światłowodu.

Przewagi Internetu radiowego nad mobilnym

W momencie, gdy ruszyła ekspansja operatorów telefonii komórkowej oferujących Internet mobilny, mogło się wydawać, że „radiówka” przestanie mieć rację bytu i odejdzie do technologicznego lamusa. Nic takiego jednak nie nastąpiło.

Szybko okazało się, że Internet radiowy wciąż może być atrakcyjną alternatywą nie tylko dla światłowodu, ale też Internetu mobilnego, dystansując ten drugi na kilku polach rywalizacji:

  1. Stabilność działania– Internet radiowy wypada tutaj znacznie lepiej, a już szczególnie na terenach, na których nie istnieje gęsta sieć BTS-ów operatorów telefonii komórkowej. Technologia radiowa pokazuje swoją przewagę zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy to Internet mobilny drastycznie zwalnia.
  2. Stabilniejsze prędkości– choć okresowo, szczególnie wcześnie rano, Internet mobilny może działać szybciej niż radiowy, to jednak w ujęciu całodobowym „radiówka” zwykle wypada bardziej stabilnie. Rzadko dochodzi tutaj do takiej sytuacji, że na przestrzeni kilku godzin Internet działo albo bardzo szybko, albo z ledwością pozwala na otwarcie pojedynczej strony www.
  3. Niskie opóźnienia– to ważna kwestia m.in. dla graczy, którzy potrzebują szybkiego Internetu o niskim pingu, aby móc komfortowo grać online. Na tę przewagę Internetu radiowego zwrócą uwagę również osoby, które często uczestniczą w konferencjach online, gdzie niskie opóźnienia także są kluczowe.
  4. Brak limitów– to ogromna zaleta Internetu radiowego w zestawieniu z Internetem mobilnym. Decydując się na tę pierwszą technologię nie musisz się już zastanawiać, czy aby na pewno wystarczy Ci pakietu danych na cały miesiąc, czy możesz jeszcze pozwolić sobie na obejrzenie kolejnego odcinka serialu, pobranie gry etc. Internet radiowy daje po prostu znacznie wyższy komfort korzystania z sieci.

Kiedy zdecydować się na Internet radiowy?

Internet radiowy może być zarówno rozwiązaniem czasowym, jak i docelowym. Wszystko zależy tutaj od aktualnych planów rozbudowy sieci światłowodowej w Twojej okolicy – warto o to zapytać np. w urzędzie miasta lub sprawdzić to na stronie rządowej pod adresem https://internet.gov.pl/.

Internet radiowy szczególnie dobrze sprawdza się na terenach wiejskich i podmiejskich, gdzie nie tylko brakuje światłowodu, ale też odpowiedniego pokrycia siecią telefonii komórkowej. Wciąż zdarzają się obszary, na których „radiówka” jest w zasadzie jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Jeśli więc aktualnie pod Twoim adresem nie jest dostępna infrastruktura światłowodowa, a zależy Ci na szybkim, stabilnym Internecie bez limitu, który np. będzie rozwiązaniem tymczasowym w oczekiwaniu na rozbudowę światłowodu, to Internet radiowy z całą pewnością będzie dobrą opcją dla Ciebie.

Internet radiowy znajdziesz w ofercie DG-NET, czołowego dostawcy Internetu w regionie Aglomeracji Śląskiej i Zagłębia. Sprawdź nasze aktualne pakiety Internetu światłowodowego i radiowego oraz dowiedz się, czy znajdujesz się w zasięgu naszej infrastruktury.

On 17 czerwca, 2024, posted in: Porady by

Comments are closed.

Potrzebujesz stałego dostępu do informacji i do multimediów? Z naszą firmą DG-NET możesz być ze wszystkim na bieżąco. Jesteśmy największym dostawcą internetu w Dąbrowie Górniczej. W naszej ofercie mamy internet radiowy, internet światłowodowy oraz pakiety telewizyjne. Nasze usługi świadczymy kompleksowo, gwarantując stabilne działanie sieci internet. Dąbrowa Górnicza oraz okoliczne miejscowości korzystają z naszych usług w sposób nieprzerwany, ponieważ gwarantujemy stabilność połączeń internetowych na obszarze aż 2500 km kwadratowych! Nasz internet dąbrowa górnicza to świetnie przygotowana oferta oraz konkurencyjne ceny. Z roku na rok nasza infrastruktura internetowa się powiększa, a przede wszystkim nasz internet dociera w coraz dalej położone obszary Dąbrowy Górniczej i pobliskich miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na internet światłowodowy oraz radiowy, jak i usługi towarzyszące.

Facebook