Prędkość Internetu – sprawdź, jaka jest Ci naprawdę potrzebna


Prędkość Internetu – sprawdź, jaka jest Ci naprawdę potrzebna

Prędkość pobierania i wysyłania danych to dwa podstawowe parametry, jakie bierzemy pod uwagę na etapie wyboru usługi dostępu do Internetu. Dostawcy proponują nam prawdziwy „wyścig zbrojeń”, chwaląc się coraz lepszymi prędkościami, nawet na poziomie kilku gigabitów na sekundę. Pytanie tylko, czy w normalnym użytkowaniu – domowym i firmowym – takie parametry są nam rzeczywiście potrzebne? To dyskusyjna kwestia.

W kolejnym artykule na blogu podpowiadamy, jaka prędkość Internetu jest potrzebna w realnych warunkach, do komfortowego korzystania z sieci czy to w celach rozrywkowych, czy związanych z pracą zawodową.

Standardowe przeglądanie stron internetowych + poczta e-mail

Do takich podstawowych zastosowań w zupełności wystarczy Internet, który oferuje prędkość pobierania (download) na poziomie 1-5 Mb/s. Nie są to specjalnie wymagające czynności, stąd jeśli Twoja aktywność w sieci ogranicza się właśnie do nich, to nie potrzebujesz super szybkiej usługi dostępu do Internetu. Ważniejsza będzie jej stabilność i niezawodność.

Media społecznościowe i strumieniowe przesyłanie muzyki

Dla komfortowego korzystania z mediów społecznościowych oraz słuchania muzyki online rekomendowana prędkość pobierania danych to około 5-10 Mb/s. Takie parametry zaoferuje nam każdy dobry Internet mobilny, radiowy, nie wspominając już o światłowodzie.

Streaming wideo w jakości SD i HD

Do oglądania filmów i seriali online w jakości standardowej (SD) wystarczająca będzie prędkość 3-4 Mb/s, natomiast dla treści w wysokiej rozdzielczości (HD) zalecane jest minimum 5-8 Mb/s. Teoretycznie nie są to wysokie wymagania, natomiast znów warto podkreślić, że w przypadku streamingu wideo bardzo ważna jest stabilność połączenia z Internetem.

Streaming wideo w jakości 4K

Każda popularna platforma streamingowa oferuje dziś pakiet z jakością obrazu 4K. Jeśli masz odpowiedni telewizor i chcesz oglądać treści w rozdzielczości Ultra HD, to potrzebujesz stosunkowo szybkiego Internetu, o prędkości co najmniej 25 Mb/s.

Granie online

Dla gier online ważna jest nie tyle prędkość pobierania, co prędkość wysyłania danych (upload) oraz niskie opóźnienia. Zazwyczaj rekomendowana prędkość to 10-25 Mb/s download/upload, ale dla bardziej wymagających gier online, szczególnie przy korzystaniu z rozgrywki wieloosobowej, konieczna może być prędkość 50 Mb/s lub więcej. Ping? Im niższy, tym lepszy.

Rada

Graczom szczególnie można zarekomendować Internet symetryczny, z równymi parametrami prędkości pobierania i wysyłania danych.

Praca zdalna, w tym wideokonferencje

Do pracy zdalnej, w tym odbywania wideokonferencji, rekomendowana prędkość Internetu to minimum10-25 Mb/s. I znów kluczowa jest tutaj kwestia stabilności oraz niezawodności połączenia.

Obsługa wielu urządzeń podłączonych do sieci

W gospodarstwach domowych i biurach, gdzie z Internetu w tym samym czasie korzysta wielu użytkowników i urządzeń, prędkość sieci powinna być adekwatnie wyższa. Tutaj zalecamy, aby było to minimum stabilne 50 Mb/s prędkości pobierania, a optymalnie 100 Mb/s lub więcej.

Po szybki i niezawodny Internet zapraszamy do DG-NET

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój Internet domowy czy firmowy był nie tylko bardzo szybki, ale też niezawodny i przede wszystkim stabilny, to wybór może być tylko jeden: światłowód. To zdecydowanie najlepsza technologia dostępu do sieci, która w dodatku gwarantuje stały, przewidywalny koszt oraz bardzo niskie ryzyko awarii.

Czołowym dostawcą Internetu światłowodowego w regionie Górnego Śląska, w tym w Katowicach, Dąbrowie Górniczej czy Będzinie, jest DG-NET. Nasza oferta obejmuje nie tylko sam Internet, ale także bardzo korzystne pakiety z telewizją.

Już teraz sprawdź mapę zasięgu i przekonaj się, czy możemy świadczyć usługę Internetu światłowodowego pod Twoim adresem. Możesz również skorzystać z bezpłatnego doradztwa naszych techników – wystarczy się z nami skontaktować.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych na blogu, w których m.in. podpowiadamy, jak sprawdzić szybkość Internetu oraz wyjaśniamy, czym jest Internet symetryczny.

On 16 kwietnia, 2024, posted in: Porady by

Comments are closed.

Potrzebujesz stałego dostępu do informacji i do multimediów? Z naszą firmą DG-NET możesz być ze wszystkim na bieżąco. Jesteśmy największym dostawcą internetu w Dąbrowie Górniczej. W naszej ofercie mamy internet radiowy, internet światłowodowy oraz pakiety telewizyjne. Nasze usługi świadczymy kompleksowo, gwarantując stabilne działanie sieci internet. Dąbrowa Górnicza oraz okoliczne miejscowości korzystają z naszych usług w sposób nieprzerwany, ponieważ gwarantujemy stabilność połączeń internetowych na obszarze aż 2500 km kwadratowych! Nasz internet dąbrowa górnicza to świetnie przygotowana oferta oraz konkurencyjne ceny. Z roku na rok nasza infrastruktura internetowa się powiększa, a przede wszystkim nasz internet dociera w coraz dalej położone obszary Dąbrowy Górniczej i pobliskich miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na internet światłowodowy oraz radiowy, jak i usługi towarzyszące.

Facebook